Boks szachowy: Gra, która mówi, że można walczyć i myśleć jednocześnie

Boks szachowy jest dokładnie tym, czym się wydaje: To hybryda dwóch bardzo różnych aktywności. W jednej chwili zawodnicy walczą w pojedynku bokserskim i próbują powalić przeciwnika na deski. W następnej chwili siadają przy szachownicy i próbują pokonać rywala. Samozwańczy "mistrzowie świata" tej gry spotykają się raz w roku w Amsterdamie, aby walczyć o tytuł. Mimo że w ciągu ostatnich kilku lat gra zyskała pewną popularność, poza Europą jest wciąż mało znana. Czym więc dokładnie jest ta gra? Jak się w nią gra? Przybliżmy Wam tę kwestię...

Kto może grać w szachy bokserskie?

Każdy może spróbować swoich sił w szachach bokserskich - wymagana jest jedynie dobra kondycja fizyczna, która pozwoli na przetrwanie walki. Zazwyczaj zawodnicy mają nie więcej niż 35 lat, dzięki czemu ich refleks jest wciąż dobry. W przypadku szachów nie ma ograniczeń wiekowych, ale wiele osób zaczyna grać w szachy w młodości. Dlatego wiek nie jest tu żadnym ograniczeniem. Wyzwanie polega na tym, aby walcząc, jednocześnie myśleć o grze w szachy. Trzeba skupić się na obu czynnościach jednocześnie, więc gra nie jest łatwa. Grając w szachy, zrozumiesz, dlaczego jest to gra przeznaczona wyłącznie dla osób sprawnych fizycznie i umysłowo.

Zasady gry w szachy

Zasady gry w szachy bokserskie są proste, ale gra się w nią z dużą dozą kreatywności. Mecz szachowy rozgrywany jest zgodnie z zasadami gry w szachy. Po zakończeniu partii szachów uczestnicy rozgrywają mecz bokserski. Mecz szachowo-bokserski trwa tak długo, jak długo nie ma nokautów w żadnej z partii. Jeśli partia szachów zakończy się nokautem, mecz jest zakończony. Zwycięzcą zostaje gracz, który wygra obie partie. Jeśli zawodnicy osiągną remis w obu partiach, bokserski mecz szachowy kończy się remisem.

Mecze szachowe są rozgrywane w formule full-contact

Walka bokserska odbywa się zgodnie z zasadami boksu, ale zawodnicy nie mogą używać nóg. Chociaż zawodnicy nie używają nóg do walki, to jednak używają ich do stania na szachownicy. Nogi służą im do podpierania się podczas gry w szachy. Zawodnicy mogą uderzać się rękami i ramionami, ale nie mogą uderzać się w głowę ani w brzuch. Gracze mogą się chwytać, co ułatwia im poruszanie się po szachownicy.